Uvoz strane radne snage u Srbiju

U poslednjih nekoliko godina, domaće tržište rada suočava se sa deficitom radne snage. Faktori poput starenja stanovništva, negativnog prirodnog priraštaja, migracija i neuskladjenosti  između obrazovnog sistema i potreba privrede dovode do uvoza stranih radnika. Industrije poput građevinske, ugostiteljske i proizvodne posebno osećaju pritisak zbog nedostatka kvalifikovanih radnika. Poslodavci, suočeni sa ovom situacijom, pribegavaju zapošljavanju stranih radnika, što je postalo lakše zahvaljujući liberalizaciji tržišta rada.

Dok se broj stranih radnika u zemlji povećava, postavlja se pitanje kako se oni integrišu u našu privredu, ali i koji su izazovi s kojima se suočavaju poslodavci. Na ovu temu razgovarali smo sa Bojanom Tanaskovićem, direktorom kompanije Novotek d.o.o. koja se bavi selekcijom strane radne snage.

 

U kojim sektorima privrede je najveća potreba za stranom radnom snagom? Koje su najtraženije pozicije?

Najveća potražnja za stranom radnom snagom u Srbiji beleži se u građevinskoj, mašinskoj i ugostiteljskoj industriji, kao i u agraru i operaterskim poslovima u različitim industrijama. U građevinarstvu su posebno traženi majstori za grube i unutrašnje radove, instalateri za vodu, struju, grejanje i hlađenje, kao i fasaderi. Mašinska industrija zahteva iskusne zavarivače i bravare-cevare, dok su u ugostiteljstvu najtraženiji pomoćnici kuvara, sobarice i higijeničarke. Agrarni sektor ima potrebnu za poljoprivrednim radnicima, dok se u fabrikama često traži nekvalifikovana radna snaga za različite operaterske pozicije.


Koliko traje selekcija i sam proces zapošljavanja stranog radnika?

Proces zapošljavanja stranog radnika, od pokretanja zahteva do njegovog dolaska u Srbiju, traje u proseku od dva do tri meseca. Najpre se sprovodi regrutacija kandidata, nakon čega sledi testiranje i selekcija. U narednoj fazi obavlja se video intervju sa odabranim kandidatima, a potom se pristupa pripremi neophodne dokumentacije. Nakon toga se podnosi zahtev za radnu dozvolu, a završni korak u procesu jeste kupovina avionskih karata i organizacija dolaska radnika.


Koje zemlje pružaju najkvalitetniju radnu snagu

Učen iskustvom, svaka od zemalja čije danas radnike viđamo na teritoriji Republike Srbije imaju svoje prednosti. U građevini, najtraženiji su radnici iz Turske, bivših SSSR zemalja, Indije. U mašinskoj industriji, Indijski radnici su se pokazali kao najadekvatniji zbog velikog iskustva koje donose iz matične zemlje, dobre škole bravarsko-zavarivačkih poslova. U ugostiteljstvu, najtraženiji su radnici sa Filipina, ali i najskuplje plaćeni. Kada je Agrar u pitanju, radna snaga iz Nepala i Indije zadovoljava potrebe u Republici Srbiji. Svaka od navedenih zemalja je talentovana za navedene delatnosti sa tim što uz primenu dobre regrutacije, provere i selekcije se dovode iz svih navedenih država. Postoji velika želja među radnicima iz Bangladeša, Šri Lanke, Vijetnama i drugih zemalja, što Novotek Radna Snaga uspešno kadruje na zahtev klijenta. U prilog tome, govori da su radnici iz Bangladeša u velikom broju obučeni za tekstilnu industriju i industriju nameštaja zbog velikog iskustva i razvijene tekstinlne industrije u Bangladešu. 

Kakav je proces dobijanja radnih dozvola i viza za strane radnike koji dolaze u Srbiju?

Preporuka nadležnog ministarstva za rad i zapošljavanje je da se prilikom potrebe angažovanja stranih radnika isključivo angažuju licencirane agencije za posredovanje u zapošljavanju na teritoriji Republike Srbije. Zatim, proveriti iskustvo i sposobnost agencija, godinu osnivanja i broj zaposlenih koji će Vam nedvosmisleno reći o snazi agencije i sposobnosti za uspešnu realizaciju projekta angažovanja stranih radnika. 
Pored licencirane agencije u Srbiji, neophodne je angažovati i licenciranog regrutera u zemljama odakle se angažuje strana radna snaga. 

Strani radnik prvo dobija ulaznu radnu vizu D u trajanju od 180 dana. U vremenu trajanja vize D se podnosi zahtev za produženje boravka, takozvana „jedinstvena dozvola za boravak i rad“ koja se izdaje na period do 3 godine.

  
Za dobijanje vize D neophodno je podneti sledeća dokumenta:

  1. Pasoš
  2. Fotografija
  3. Diploma
  4. Izvod iz APR-a (ne stariji od 6 meseci)
  5. Akt o sistematizaciji
  6. Ugovor o radu
  7. Izjava o saglasnosti
  8. Ovlašćenje za podnošenje zahteva za vizu D
  9. Pozivno pismo

Potrebna dokumenta za jedinstvenu radnu i boravišnu dozvolu:

  1. Pasoš
  2. Fotografija
  3. Diploma
  4. Test tržišta rada
  5. Akt o sistematizaciji
  6. Izvod iz APR-a
  7. Ugovor o radu
  8. Potvrda poslodavca
  9. Izjava za osiguranje
  10. Ovlašćenje za podnošenje jedinstvene radne i boravišne dozvole

Vreme čekanja za odobrenje vize D je od 15 do 30 dana.

Kada je reč o integraciji stranih radnika, mnogi se suočavaju sa izazovima koje donose jezičke barijere, kulturne razlike, ali i razlike u radnoj etici i normama. Na koji nacin poslodavci rešavaju ovaj problem?

Novotek Radna Snaga d.o.o. svojim aktivnim pristustvom na tržištu rada se suočava sa različitim izazovima. Učeni iskustvom, u svim industrijama iznalazimo najjednostavnija rešenja i savete za naše klijente kako i na koji način integrisati stranog radnika u domaćem okruženju. Ne uzimajući u razmatranje gore navedene preporuke i savete, poslodavci se suočavaju sa izazovima u adaptaciji i integraciji stranog radnika. Primena saveta agencije Novotek Radna Snaga d.o.o. pokazala se kao najefikasnije rešenje, jer naši radnici ostaju dugoročno na svojim radnim mestima i uspešno obavljaju svoje zadatke, što dovodi do obostrano zadovoljstva između poslodavca i zaposlenika. 

Poslodavci se prilikom angažovanja stranih radnika uglavnom suočavaju sa izazovima kao što su jezička barijera, kulturne i etičke razlike te pirmenom rešenja koje donosi Novotek Radna Snaga d.o.o. se uspešno prevazilazi. U prilog tome, Novotek sistem rada pored regrutacije, testiranja veština i selekcije vrši psiho-tesitranje, medicinsko testiranje i učenje radnika osnovnim pojmovima srpskog jezika radi lakše i brže integracije na radnom mestu i socijalnoj sredini. 

Primenom navedenih metoda sprečava se svaka zloupotreba i postižu najbolji rezultati kada je reč o angažovanju stranih radnika. 
Angažovanjem licencirane ustanove sa iskustvom i primenom svega gore navedenog, dolazimo do najuspešnijeg zapošljavanja i integracije stranog radnika. Preporuka je da poslodavci moraju obezbediti:

  • Smeštaj dostojan radnika
  •  Hranu ili novčanu naknadu za hranu
  •  Lokalni prevoz po potrebi (kuća-posao)
  •  Redovnu isplatu zarada i osiguranja
  •  Bezbednost na radnom mestu
  •  Poštovanje ugovora o radu

Sprovođenjem svih gore navedenih preporuka se garantuje uspešna realizacija i integracija stranih radnika. 
Cilj kompanije Novotek Radna Snaga d.o.o. jeste da proces zapošljavanja i integracije stranih radnika u Srbiju bude što brži i efikasniji. Kroz profesionalan pristup, bogato iskustvo i pouzdane procedure, ova firma nudi konkretna rešenja za sve poslodavce koji traže kvalifikovanu radnu snagu iz inostranstva.